Od sirovine do dragocenog nakita

Od sirovine do dragocenog nakita

Minijaturna i retka skupocenost

Iako se u pedesetak najvećih rudnika dijamanata na svetu godišnje izvadi oko 135 milona karata sirovih dijamanata[1], samo oko 20% dragulja može biti ugrađeno u nakit, a ostatak nalazi svoju primenu u industriji, posebno u proizvodnji raznih vrsta sečiva i brusilica. Iz statističkih podataka o sirovim dijamantima jasno se vidi da su primerci visokog i izuzetnog kvaliteta veoma retki. Na svakih milion iskopanih dijamanata, samo jedan će imati težinu od jednog karata. Na svakih pet milona, naći će se jedan dragulj težine dva karata, a jedan u petnaest miliona biće težak tri karata.

Veština brušenja dijamanta

U svesti ljudi, predstava o dijamantu vezana je za svetlucav, skladno oblikovan kamen. Malo ko bi u neobrađenom dragulju koji nalikuje na komadić običnog stakla umeo da prepozna najpoštovaniji kamen na svetu. Vekovima su samo neobrađeni ili jednostavno glačani dijamanti ugrađivani u nakit. Revoluciju u obradi sirovih dragulja započeo je u 15. veku Flamanac van Berken koji je izumeo dijamantsku brusilicu, odnosno rezanje dijamanta drugim dijamantom. Usavršeno umeće rezanja i poliranja otkrilo je ljudima još jedno od neobičnih svojstava kamena, a to je čarobno prelamanje svetlosti.

Oblici rezanja dijamanata

Pre obrade, sirovi dijamant se pažljivo proučava. Stručnjaci najpre procenjuju koji oblik se može dobiti s najmanjim gubitkom težine. Takođe, procenjuju i koji je oblik najpodesniji u odnosu na prirodna svojstva i veličinu dragulja. Postoji mnogo načina obrade, ali najpoznatiji su okrugli rezovi – Round Diamond. Među standardne oblike spada i četvrtast rez – Princess Diamond, pravougaoni – Emerald Diamond, ovalni – Oval Diamond, ovalni sa špicevima – Marquize Diamond i mnogi drugi poput srca, suze, jastučeta. Ponekad se sirovi dijamanti oblikuju i u neobične forme kao što su glava konja, krst, trapez, trugao… Brušenje u 57 faseta je standard koji najviše ističe vrline dragog kamena. Zanimljivo je da obrađeni dijamant izgubi prosečno polovinu težine koju je imao kao sirovi kamen.

X