Laboratorijski dijamanti su poslednjih godina postali alternativna opcija prirodnim dijamantima. Naročito pri izboru vereničkog prstena sa dijamantom.
Za razliku od prirodnih dijamanata, koji se formiraju milijardama godina ispod površine Zemlje, laboratorijski dijamanti su delo čoveka. Nastaju u strogo kontrolisanim uslovima. Pri čemu postoje 2 procesa uzgoja. Prvi je proces visokog pritiska i visoke temperature (HPHT) koji oponaša njihovo prirodno formiranje u Zemlji. Drugi je proces hemijskog taloženja pare (CVD). Oba procesa počinju sa čistim ugljeničnim semenom raspoređenim u kristalnu strukturu i rezultiraju laboratorijskim dijamantom koji ima izgled prirodnog dijamanta.
Ipak, postoje velike razlike u odnosu na prirodne, te laboratorijski dijamanti izazivaju sumnju kod kupaca. Da li dijamanti stvoreni u laboratoriji nešto vrede? Da li su dijamanti uzgojeni u laboratoriji stvarni? Samo su neka od pitanja koja ljudi postavljaju pri kupovini dijamanata nastalih u laboratoriji.
Imajući ovo u vidu Maestro Jewelers vam otkriva zašto ne treba da razmatrate kupovinu laboratorijskih dijamanata.
Laboratorijski dijamanti mogu biti loša finansijska odluka
Tehnologija kojom se dobijaju laboratorijski dijamanti stalno napreduje. Manji troškovi proizvodnje dovode i do nižih krajnjih proizvoda. Zbog toga su dijamanti stvoreni u laboratoriji povoljniji, te privlače pažnju. To je velika greška, jer ovi dijamanti nemaju vrednost kao prirodni.
Glavni razlog za to jeste činjenica da ne postoje ograničenja za dobijanje laboratorijskih dijamanata. Oni su uvek dostupni i ponuda je uvek visoka. Samim tim nema garancije da će imati bilo kakvu vrednost u budućnosti.
Nasuprot njima, prirodni dijamanti su retki. Zahvaljujući toj karakteristivi zadržavaju vrednost godinama, te je ulaganje u dijamante ove vrste jedina sigurna investicija.
Dijamantima stvorenim u laboratoriji nedostaje privlačnost prirodnih dijamanata
Još jedan razlog zašto treba dobro da razmislite pre nego što kupite laboratorijske dijamante jeste podatak da nisi omiljeni kod žena. Najnovija istraživanja pokazuju da više od 80 odsto pripadnica lepšeg pola ne veruje u ove dijamante.
Privlačnost prirodnih dijamanata leži u njihovoj retkosti. Samo 30 odsto iskopanih mogu se upotrebiti za izradu nakita. Upravo zato svaki komad dijamantskog nakita predstavlja prestiž u svetu juvelirstva. Ujedno čini da se dama koja ga nosi oseća posebnom.
Sa druge strane, masovna proizvodnja dovodi do toga da laboratorijski dijamanti nemaju tu unikatnost, te ne nose ni dozu privlačnosti. Takođe, nemaju ni sentimentalnu vrednost.
Bez obzira da li izaberete ogrlicu sa dijamantskim priveskom, dijamantsku narukvicu, minđuše ili prsten sa prirodnim dijamantom, jedno je sigurno – svaki komad nosi svoju priču vrednu uspomena. Svaki predstavlja dragoceno porodično nasleđe koje se prenosi s generacije na generaciju. To nije slučaj sa laboratorijskim dijamantima, jer su oni proizvod modernog doba.
Investiranje u dijamante koji su uzgojeni u laboratoriji donosi određena ograničenja
Iako laboratorijski dijamanti imaju isti hemijski sastav, strukturu i fizičke osobine kao prirodni dijamanti nisu cenjeni na tržištu. Zapravo, mnogi juveliri ne otkupljuju ove dijamante ili nude izuzetno nisku cenu. Ona je često manja od 20 odsto od plaćene vrednosti.
Postoje ograničenja i u osiguranju. Naime, nije uvek lako osigurati laboratorijske dijamante. Ukoliko imate osiguranje domaćinstva ili sličnu polisu za zaštitu svog finog nakita možda ćete otkriti da ona ne pokriva dijamante uzgojene u laboratoriji.
S obzirom da nema dileme da li kupiti nakit sa laboratorijskim dijamantima ili ne, posetite Maestro Jewelers. U našoj bogatoj ponudi čeka vas najlepši nakit od prirodnih dijamanata. Svi dijamanti su sa sertfikatom, koji pruža potvrdu autentičnosti i kvaliteta.