Prilikom kupovine dijamanata, važno je znati osnovna pravila međunarodne klasifikacije kvaliteta. Svaki obrađeni kamen prolazi kroz detaljnu analizu kojom se utvrđuju četiri glavna svojstva dragulja: čistoća (clarity), boja (colour), rez (cut) i težina (carat). Na 4C ponekad se dodaje i vrednost fluorescentnosti.
Dijamant se pregleda lupom koja uvećava 10 puta. Besprekornu čistoću imaju dijamanti klasifikovani oznakom IF (Internally Flawless), što znači da je kamen potpuno čist i bez ikakvih primesa koje se javljaju u obliku mehurića, tačkice ili pukotine. Dijamanti koji se nalaze na skali čistoće od oznake IF do oznake VS2 (Very Slight Inclusions) veoma su skupi i sadrže jedva primetne nečistoće. Dragulji koje nose oznaku SI2 i SI1 (Slight Inclusions) imaju u sebi mehuriće i tačkice, dok poslednje mesto na skali zauzimaju dijamanti čiji se nedostaci mogu videti golim okom i oni nose oznake od I1 do I3.
Boja dijamanata ima značajnu ulogu u ocenjivanju njihove lepote i vrednosti. Postoje dve osnove podele dijamanata kada je reč o ovom kvalitetu: to su prirodno obojeni i bezbojni dijamanti. Dijamanti u boji se više cene, a sa intenzitetom boje raste i njihova vrednost. Nasuprot tome, bezbojnim dijamantima vrednost raste sa što manje primesa drugih boja.
Najprozirniji kamen nosi oznaku D. Kako se oznake približavaju kraju abecedne lestvice, tako raste prisustvo i intenzitet žute boje u kamenu. Posle žute boje, koja na skali nosi oznaku Z, počinje spektar „jake boje” (Fancy Colour) u kojem su klasifikovane različite nijanse koje dijamant ima – od intenzivno žute, zelene, braon, plave, sive, ružičaste… Najređi su dijamanti crvene, ljubičaste, plave i zelene boje, a izuzetno su retki i prirodni crni dijamanti.
Vrednost dijamanta zavisi od složenosti i majstorstva obrade jer, nezavisno od oblika, rez odlučujuće utiče na svetlucavost kamena. Dijamant koji nije dobro obrađen, biće manje luminozan. Četvrto i presudno C za određivanje vrednosti dijamanta je njegova težina. Merna jedinica za težinu zove se karat, što je ekvivalent težini od 0.2 grama (carat = 0.2 gr).
Što je dijamant krupniji, njegova cena će biti veća. Najveći sirovi dijamant na svetu pronađen je 1905. godine u Južnoj Africi. Negova težina je iznosila 3.106,75 karata, odnosno 621,35 grama. Nazvan je Kulinan, po vlasniku rudnika Tomasu Kulinanu. Danas se, kao obrađeni dijamant, nalazi u vlasništvu britanske kraljice Elizabete II, a njegova vrednost se procenuje na preko dvesta miliona britanskih funti.
Skoro svi dijamanti u sebi sadrže male tragove nekristalizovanog ugljenika ili pukotine. Dijamante s lošijom čistoćom moguće je poboljšati za dva do tri nivoa procesom punjenja pukotina silikonom. Takvo drago kamenje je jeftinije od 40 do 60%. Važno je znati da su to prirodni dijamanti koji izgledaju odlično, ali je prodavac obavezan da vam kaže da je dragulj bio podvrgnut procesu pročišćavanja.
Proces HPHT (High Pressure High Temperature) se koristi u proizvodnji sintetičkih dijamanata, ali se upotrebljava i kao metod za poboljšavanje boje prirodnih dijamanata čak i za nekoliko nivoa. Na primer, primenom HPHT smeđi dijamant može postati gotovo bezbojan. Naravno, i u ovom slučaju dijamanti su značajno jeftiniji, a prodavci su dužni da vas o tome obaveste.